Menu Zamknij

Jak leczyć żylaki powrózka nasiennego?

Większość osób nie bada się regularnie, a dopiero jak coś się stanie z ich zdrowiem. Nie jest to dobre postępowanie, ponieważ może wtedy już być za późno na leczenie. W tym artykule wyjaśnimy, jak należy badać powrózek nasienny, a także czym są żylaki powrózka nasiennego.

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego zbierają krew z jąder i są poszerzonymi naczyniami żylnymi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że żylaki w obrębie moszny można wyczuć również podczas samobadania jąder. Warto dowiedzieć się, jak dokładnie ma takie samobadanie wyglądać i raz na jakiś czas je wykonywać. Żylaki powrózka nasiennego wyglad może zaskoczyć wszystkich. Najlepiej są widoczne w pozycji stojącej i powstają zazwyczaj po lewej stronie. Należy również wspomnieć, że naczynia krwionośne występujące na worku mosznowym wyglądają trochę jak sznur, który jest zwinięty w kłębek. Lepiej od razu zgłosić się do lekarza specjalisty, ponieważ najgorsze co można zrobić, to bagatelizowanie początkowych objawów. Nie ma żadnego sensu czekać, tym bardziej że przynajmniej kilkunastu dobrych specjalistów jest w każdym mieście. Warto dodać, że podczas badania fizykalnego jest duża szansa rozpoznania żylaków powrózka nasiennego. Trochę złudny może być fakt, że rzadko występują charakterystyczne objawy.

Najczęstsze objawy

Wśród najczęstszych objawów pojawienia się żylaków można wymienić uczucie ciężkości w mosznie, ból jąder, a także ciągnący ból w pachwinie. Niezwykle problematyczne jest ból w czasie wzwodu, który utrudnia normalne funkcjonowanie i sprawia powoduje dyskomfort. Na sam koniec wypada jeszcze wspomnieć, że żylaki powrózka nasiennego przyczyniają się do niepłodności. Interesujące jest, że żylaki jąder ma aż 40% mężczyzn z niepłodnością. Dotyczy to 15-20% populacji męskiej, więc problem jest naprawdę poważny. Warto wiedzieć, że powstawanie żylaków powrózka nasiennego jest najczęstszym skutkiem niewydolności żylnej miednicy. Główną przyczyną odwlekania wizyty u lekarza jest fakt, że pacjenci nie odczuwają przeważnie wyraźnych objawów. Nie ma jednak żartów ze zdrowiem, dlatego trzeba obserwować swoje ciało i reagować natychmiast. Należy dodać, że w pozycji stojącej i leżącej przeprowadza się badanie fizykalne. Lekarz musi uważać, ponieważ żylaki bolą przy dotyku.