Menu Zamknij

Poznaj tajniki wyboru karmy dla psa

W świecie idealnym wszystkie karmy dla psów byłby tak samo wartościowe oraz wszystkie zapewniałby czworonogowi zdrowe i zbilansowane posiłki. Niestety, sytuacja jest zgoła inna, a karmy dostępne na rynku znacznie różnią się poziomem zawartości składników odżywczych oraz zawartością szkodliwych dla zdrowia psa substancji. Jak wybrać tą właściwą?

Karma dla psów – kryteria wyboru

Wybierając karmę dla psów dobrze jest nie kierować się jedynie jej ceną. Często karmy atrakcyjne cenowo będą także karmami o niekorzystnych dla zdrowia psa składach. Oczywiście nie oznacza to, że najdroższe karmy będą tymi najlepszymi. Jaka karma będzie zatem tą odpowiednią – przede wszystkim taka, która dostosowana zostanie do zapotrzebowanie danego psa, biorąca pod uwagę jego wiek, a także aktywność fizyczną i upodobania smakowe. Młody i ruchliwy pies będzie potrzebował większej ilości białka oraz kalorii niż starszy pies kanapowy.

Czy pies jest mięsożercą?

Choć przywykło się myśleć o psie jako o stworzeniu żywiącym się jedynie mięsem myślenie to jest błędem. Pies, w przeciwieństwie do kota nie jest ścisłym mięsożercą i potrzebuje pokarmów różnego pochodzenia. Aby potrzebę tą zrealizować należy uwzględnić w diecie psa stosowną ilość błonnika pokarmowego, najlepiej dostarczanego z owoców i warzyw. Dobrze skomponowana karma będzie miała w składzie błonnik, tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Nie każdy pies będzie posiadał takie same potrzeby żywieniowe

Podczas wyboru karmy bardzo ważne jest aby uwzględnić specyficzne wymagania żywieniowe psa. W tym celu najlepiej zapoznać się z oficjalnymi informacjami dotyczącymi żywienia psa w danym przedziale wiekowym i wagowym. Kolejną ważną kwestią są ewentualne alergie pokarmowe obecne u psa. Może to być alergia na zboże, laktozę lub inne potencjalne alergeny obecne w składzie karmy. Podając nową karmę należy obserwować jak organizm pupila na nią reaguje. W przypadku biegunki bądź innych problemów z trawieniem warto rozważyć zmianę karmy.

Pamiętaj o wodzie!

Niezależnie od tego, jaką karmą żywi się pies należy bezwzględnie pamiętać, żeby miał on stały dostęp do świeżej wody! W przeciwnym razie możliwe jest odwodnienie psa oraz problemy z trawieniem.