Menu Zamknij

Jak wybrać koncentrat barszczu czerwonego?

Niemalże każdy doskonale zna smak barszczu czerwonego. Nie może zabraknąć go oczywiście na stole wigilijnym. Wiele osób bardzo ceni walory smakowe tego dania, więc regularnie je przygotowuje. Może być bardzo pożywne, jeśli doda się przykładowo uszka, grzanki lub inne dodatki. Przy pomocy koncentratu barszczu czerwonego przygotowanie zupy jest proste i szybkie.

Dlaczego koncentrat barszczu czerwonego to dobry wybór?

Barszcz rewelacyjnie smakuje, jeśli zostanie przygotowany z naturalnego zakwasu buraczanego. Oczywiście trzeba go nastawić, pilnować procesu fermentacji. Czasem pojawi się pleśń i trzeba wszystko wyrzucić, zrobić nowy zaczyn. Dużym udogodnieniem będzie wobec tego sięgnięcie po gotowy produkt w postaci koncentratu barszczu czerwonego.

Na sklepowych półkach jest mnóstwo tego typu produktów. Jeśli ktoś nie ma czasu na gotowanie, a chce zaserwować szybko obiad domownikom, to idealnie sprawdzi się koncentrat. Zrobiona z niego zupa rewelacyjnie nadaje się jako przystawka lub do rozgrzania zmarzniętego ciała podczas chłodnych dni.

Jaki będzie najlepszy koncentrat barszczu czerwonego?

W sprzedaży znajduje się wiele koncentratów barszczu czerwonego . Warto poświęcić chwilę czasu na znalezienie odpowiedniego produktu. Niestety nie wszystkie koncentraty są dobrej jakości. Najlepszy będzie produkt naturalny, bez chemicznych konserwantów i szkodliwych dodatków.

Nie poleca się sięgać po koncentraty, które obfitują w rafinowany cukier, syrop glukozowo-fruktozowy. Syntetyczne ulepszacze smaku i konsystencji są niemile widzianymi dodatkami. Lepiej ich unikać.

Dobry koncentrat, czyli jaki?

Koncentraty barszczu występują w wielu postaciach. Mogą mieć formę proszku lub płynu. Dobry produkt, naturalny można poznać po tym, że ma stosunkowo krótką datę ważności. Oznacza to, że nie obfituje w chemiczne konserwanty.

Nie wszystkie koncentraty są przyprawione, na co również warto zwracać uwagę, w zależności od swoich preferencji. Do barszczu najczęściej dodaje się majeranek, ziele angielskie, lubczyk, liść laurowy. Bardzo istotne w przypadku gotowych produktów jest to, aby odznaczały się wysoką koncentracją soku buraczanego.