Ciąża i urodzenie dziecka to w dzisiejszych czasach tematy, do których podchodzimy z wiele większą otwartością, niż to miało miejsce jeszcze jakiś czas temu. Osoby, które mają problem z płodnością, mogą poszukać pomocy między innymi u lekarza, którego specjalizacją jest endokrynologia rozrodu. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czym zajmuje się endokrynologia?
Endokrynologia jest bardzo obszerną dziedziną medycyny. Najogólniej mówiąc, zajmuje się wydzielaniem wewnętrznym i zaburzeniami, które są z nim związane. Hormony mają wpływ na działanie całego organizmu człowieka, dlatego objawy zaburzeń w tym zakresie mogą być bardzo różne. Najczęściej chory w pierwszej kolejności zgłasza się z nimi do lekarzy innych specjalizacji.
Endokrynologia leczy choroby gruczołów dokrewnych, wśród których wymienić należy między innymi tarczycę, nadnercza, przysadkę mózgową, jądra, jajniki i wiele innych. Zaburzenia w funkcjonowaniu tych gruczołów prowadzą do poważnych, coraz częściej obecnie występujących chorób.
Zaburzenia wydzielania wewnętrznego, a niepłodność
Jak się okazuje, zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego są jednym z najważniejszych źródeł niepłodności – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego też diagnostyka w tym kierunku obejmuje zawsze również konsultacje z lekarzem specjalizującym się w endokrynologii.
Badania poziomu niektórych hormonów mogą też pomóc określić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę drogą naturalną i pozaustrojowo (in vitro). Leczenie zaburzeń płodności spowodowanych przez zaburzenia hormonalne to pole działania endokrynologii rozrodu.
Czym jest endokrynologia rozrodu?
Hormony odpowiadają za niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka jak wzrost i rozwój, dojrzewanie płciowe, metabolizm i zdolność do rozmnażania się.
Najważniejszym zadaniem endokrynologii rozrodu jest rozpoznanie i leczenie zaburzeń w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, które przekładają się na zmniejszenie płodności. Do zadań tej dziedziny należy również badanie ludzi zdrowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa reprodukcyjnego.