Skóra to materiał, który według wielu jest najlepszy na buty. Dodatkowo wiele osób uważa, że nie stworzono do tej pory porównywalnego materiału syntetycznego. Ile jest w tym prawdy, zależy oczywiście od punktu wiedzenia oraz tego, jakie przyjmiemy kryteria.
Skóra naturalna vs materiał ze skóry naturalnej
To, jak postrzegamy skórę, zależy od tego, z jakim faktycznie materiałem mieliśmy do czynienia. Producenci się tym oczywiście nie chwalą, ale wiele modeli butów, szczególnie tych z niższej półki jest wykonywanych z materiału skórzanego (nie mylić ze skórą syntetyczną).
Ścinki skórzane są mielone, a następnie z użyciem specjalnego kleju, ciśnienia i temperatury łączone w arkusz, z którego wycina się poszczególne elementy buta. Właściwości takiej skóry zdecydowanie odbiegają od klasycznej skóry, ponieważ straciła ona swoją fakturę. Najlepiej jest zauważyć to, kiedy kupujemy obuwie bezpośrednio z delikatną skórą się stykające, takie jak skórzane damskie sandały. Takie obuwie wykonywane z tych dwóch rodzajów skóry, będzie zupełnie inaczej się nosiło.
Skóra naturalna vs zaawansowane materiały membranowe
Materiały membranowe są to tworzywa, którym bardzo niewiele do skóry naturalnej brakuje. Pod wieloma względami nawet skórę przewyższając, do specyficznych zastosowań mogą więc nadawać się bardziej. Ich największym minusem jest jednak fakt, że z czasem ich właściwości ulegają pogorszeniu.
To czy zatem potrzebujemy butów trekkingowych skórzanych, czy z membraną zależy głównie od tego, w jakich warunkach będziemy je wykorzystywać oraz przez jak długi czas spodziewamy się utrzymania parametrów wodoodporności, oddychalności oraz termicznych.
Skóra naturalna vs tanie syntetyki
W tym przypadku wszystko przemawia za skórą naturalną. Tanie syntetyki nie pozwalają skórze oddychać, co powoduje ryzyko odparzeń. Im dłużej buty nosimy, tym ryzyko oraz odparzenia są większe. Dodatkowo materiały te są dość nietrwałe mechanicznie oraz źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli dodamy do tego fakt, że na materiałach syntetycznych doskonale rozwijają się bakterie, to mamy niezbyt dobry obraz buta.
Skórzane damskie sandały wspomniane wyżej, są niemal scalone z naszą stopą. Nosząc je, możemy w zasadzie nie poczuć, że mamy je na nodze. Te same sandały z materiału syntetycznego, będą powodować dyskomfort, co z czasem sprawi, że przestaniemy je nosić. Paradoksalnie skórzane sandały damskie kupujemy na ciepłe dni. Sandały damskie syntetyczne, będą tym uciążliwsze, im będzie cieplej, więc sens ich zakupu jest wątpliwy.