Menu Zamknij

Jakie są bandaże elastyczne?

Sięganie po bandaże elastyczne jest bardzo popularne ze względu na szerokie zastosowanie tego typu produktów. Nie może zabraknąć ich między innymi w domowej apteczce pierwszej pomocy, gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka. Bandaż elastyczny jest odpowiedni przy złamaniach, stłuczeniach, urazach.

Czym są elastyczne bandaże? Do czego się je wykorzystuje?

Bandaże elastyczne są samoprzylepnym materiałem, dzięki któremu można między innymi przytrzymać opatrunek, zamocować go na ciele. Występują w wielu wariantach, poszczególne modele różnią się szerokością. Za pomocą bandaża elastycznego można opatrywać rany, dowolną część ciała. Idealnie sprawdza się do usztywnienia i unieruchomienia między innymi kończyn.

Bandaże elastyczne są sprzedawane na centymetry, dlatego przy zakupie należy mieć na uwadze przede wszystkim długość i szerokość. Standardowe modele mają 5 m, ale dostępne są także dłuższe i krótsze warianty do wyboru. Można kupić bandaż elastyczny służący jako opaska uciskowa, co idealnie sprawdza się w przypadku krwawienia, służy do jego zatamowania.

Jakie mogą być elastyczne bandaże?

W przypadku bandaży elastycznych wyróżnia się ich wiele typów, w zależności od składu i przeznaczenia. Popularne są przede wszystkim bandaże samoprzylepne, które powstają z bawełny, wiskozy i poliamidu, mogą być także w wersji z elastanem i lateksem. Bandaże samoprzylepne przylepiają się wyłącznie do siebie, ale nie trzeba martwić się o przyklejenie do włosów, problemy ze sklejoną skórą. Warto także od razu zaznaczyć, że bandaże samoprzylepne są jednorazowego użytku, więc nie można założyć ich ponownie w inne miejsce.

Innym rodzajem bandaża elastycznego są modele o niskiej rozciągliwości, które cechuje stabilność, brak problemów z przemieszczaniem się. Można wobec tego liczyć na to, że zamocowany bandaż będzie cały czas utrzymywać się na miejscu. Z jego pomocą możliwe staje się także przeciwdziałanie powstawaniu obrzęków. Są również elastyczne bandaże o wysokiej rozciągliwości, której idealnie sprawdzają się w przypadku powstawania opuchlizny, z tendencją do szybkiego powiększania się. Cechują się siateczkową powierzchnią, zachowywaniem pierwotnego ułożenia po zabandażowaniu nimi ciała.