Menu Zamknij

Naturalna pielęgnacja na problemy z łuszczycą

Łuszczyca jest dość powszechną chorobą skóry, występującą głównie na skórze głowy, ale mogąca objawić się również na innych częściach ciała, chociażby ramionach lub dłoniach. Leczenie łuszczycy obejmuje korzystanie z zabiegów, terapię lekami ogólnoustrojowymi oraz odpowiednią pielęgnację. To, co robi się z ciałem w domu, naprawdę ma znaczenie.

Aloesowa ulga

Zamiast kupować specjalne kosmetyki na łuszczycę, które zwykle są droższe od tych „zwyczajnych”, warto rozejrzeć się za preparatami opartymi na aloesie. Najlepszy będzie tak naprawdę stu procentowy żel z aloesu. Ma on niezwykłą zdolność do regeneracji skóry i przyspieszania procesu gojenia się ran.

Aloes może być też dodatkiem dla różnych balsamów, kremów i mleczek do ciała. Czasami nawet lepiej sięgnąć po tego rodzaju produkty, w których pojawią się od razu dodatkowe substancje nawilżające, albowiem czysty aloes może delikatnie wysuszać ciało.

Octowa płukanka

Przy naturalnym leczeniu łuszczycy dość często stosuje się również płukanki wykonane na bazie octu jabłkowego. Ocet jabłkowy mieszany jest z wodą w proporcji 1:1, a następnie traktowany niczym woda termalna lub tonik. Dla własnej wygody taką miksturę najlepiej przelać do butelki z atomizerem (np. po zużytym już toniku), by po każdym oczyszczeniu buzi móc ją lekko spryskać.

Oczywiście octowa płukanka równie dobrze może być używana na całym ciele albo po prostu wszędzie tamg gdzie ma się do czynienia z nieprzyjemnymi zmianami chorobowymi. Substancje zawarte w occie jabłkowym przyspieszą i wspomogą leczenie łuszczycy m.in. poprzez zmniejszenie świądu, zapewnienie wyraźnej ulgi w dolegliwościach bólowych oraz załagodzenie podrażnień.

Kąpiele terapeutyczne

Ostatnią wartą uwagi metodą terapeutyczną, przystosowaną do korzystania z niej w domowych warunkach, będą terapeutyczne kąpiele. Dodana do wody sól Epsom (nazywana też solą gorzką) zapewni skórze sporą ulgę, pomoże ją nawilżyć i odżywić, a ponadto wprowadzi do organizmu korzystne składniki mineralne.

W leczeniu łuszczycy warte wykorzystania są również sól z Morza Martwego, olej z krwawnika i różne inne nawilżające oleje. Istnieją też gotowe mieszanki ziół do kąpieli przeznaczone do walki z łuszczycą, które można kupić w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki