Embolizacja naczyń to zabieg, o którym wiele osób nie słyszało. Jest on nieinwazyjny i nie wymaga wykonywania cięcia, co sprawia, że rekonwalescencja po nim jest dość krótka. Embolizacja naczyń polega na kontrolowanym zamknięciu ich światła, co pozwala na pozbycie się kłopotów m.in. z żylakami czy powiększonymi naczyniami. W ten sposób eliminuje się te naczynia, które nie funkcjonują prawidłowo. Kiedy powinno się przeprowadzić embolizację? Kiedy jest ona wskazana?
Niezależnie od płci
Często uważa się, że embolizacja tętnicy to zabieg, który można przeprowadzić wyłącznie u kobiety. Jest to związane z mitem, że żylaki występują najczęściej właśnie u nich. W rzeczywistości nie ma aż tak oczywistej zależności pomiędzy stanem naczyń krwionośnych i płcią. U kobiet żylaki pojawiają się częściej ze względu na ciąże, noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia (np. na zbyt wysokim obcasie) i siedzący tryb życia. Nie zmienia to faktu, że panowie także w razie potrzeby mogą poddać się zabiegowi embolizacji.
Najczęstsze przyczyny wykonania embolizacji
Embolizacja tętnicy jest zabiegiem, który wykonuje się wyłącznie w kilku określonych przypadkach. Do jej przeprowadzenia kwalifikację musi wykonać specjalista po wcześniejszym postawieniu diagnozy i badaniach, które potwierdzają potrzebę zabiegu. Zdarza się, że skłonności do niewydolności żylnej bywają uwarunkowane genetycznie, co skutkuje konkretnymi wskazaniami anatomicznymi. Embolizację naczyń należy przeprowadzić w przypadku:
– objawowej niewydolności żylnej miednicy (czyli tzw. zespołu przekrwienia biernego miednicy u kobiet lub żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn);
– niewydolności żylnej kończyn dolnych. To może objąć także żylaki, które są skutkiem niewydolności żylnej miednicy;
– żylaków nawrotowych na nogach u osób poddanych wcześniejszym zabiegom. Ich nawrót oznacza, że przeprowadzona operacja była nieskuteczna i należy podjąć bardziej zaawansowane działania, które pozwolą usunąć nieprawidłowo działające naczynie z układu,
– rozległych malformacji żylnych zlokalizowanych w okolicach intymnych,
– malformacji w obrębie żył kończyn dolnych – zwykle muszą one być bardzo poważne, by konieczne było przeprowadzenie leczenia zabiegowego.