Embolizacja naczyń zatrzymuje przepływ krwi do określonego naczynia krwionośnego. Ten małoinwazyjny zabieg być może nie jest specjalnie skomplikowany, ale w niektórych przypadkach faktycznie może uratować zagrożone życie pacjenta.
Kiedy może pomóc embolizacja?
W swoim podstawowym ujęciu, embalizacja naczyń może zapewnić tymczasową lub trwałą ulgę w różnych stanach chorobowych. Generalnie została opracowana w celu likwidacji nietypowych połączeń między naczyniami krwionośnymi – zwłaszcza w przypadkach stanów patologicznych. Drugim przeznaczeniem zabiegu jest zamykanie naczyń krwionośnych, które odżywiają rozmaite guzy, równie typu nowotworowego. Powszechnie jednak emobilizacja naczyń jest używana do zatrzymanie lub zapobiegania nadmiernemu krwawieniu, na przykład w trakcie trwania bardziej złożonych operacji chirurgicznych.
Sama procedura polega na umieszczeniu substancji zatorowej w naczyniu krwionośnym, aby zapobiec przepływowi krwi. Wszystko dzieje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, pod stałą kontrolą rentgenowską.
Embolizacja jako zabieg ratujący życie
Faktycznie, w niektórych przypadkach zabieg embolizacji może literalnie ratować życie pacjenta. Przeprowadzenie go podczas operacji tętniaka mózgu to jeden z ważnych przykładów. Co istotne, wykonuje się tą procedurę bez potrzeby otwierania czaszki chorego. Odcinając tętniak od dopływu krwi, powoduje się jego powolne wykrzepianie. Zabieg trwa krócej niż w przypadku operacji neurochirurgicznej, mniejsze są również zalecenia pozabiegowe.
Innym przykładem może być Embolizacja tętnicy nerkowej. Procedura taka, wykonana przed trudną operacją usunięcia guza nerki, pozwala na pozbawienie nieprawidłowych tkanek dopływu odżywczej krwi. Uważać jednak trzeba na ewentualne pojawienie się zespołu poembolizacyjnego, który objawiać się może dużą gorączką i skokowym podwyższeniem poziomu białych krwinek w organizmie.
Do ratowania życia dochodzi także podczas krwawień poporodowych – głównego powodu umieralności matek na świecie po rozwiązaniu. W przypadku wystąpienia obfitego krwotoku, sięga się właśnie po zabieg przezcewnikowej embolizacji.
Metoda ta, jak widać, stała się realną alternatywą dla konwencjonalnego, chirurgicznego leczenia. Może być zastosowana przy różnej typologii krwawienia.