Według najnowszych statystyk nawet 50% kobiet leczących się z powodu niepłodności cierpi na endometriozę. Choroba ta dotyka zarówno młode dziewczyny, jak i panie w okresie pomenopauzalnym. Najwięcej kobiet dowiaduje się o swojej diagnozie między 20 a 40 rokiem życia, często w czasie trudnych zmagań o upragnioną ciążę.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza to podstępna choroba, którą charakteryzuje przemieszczanie się błony śluzowej jamy macicy poza jej obszar. Obecność komórek endometrium można zauważyć w jajowodach, jajnikach, otrzewnej, a nawet w okolicach pęcherza moczowego.
Takie zmiany wiążą się z silnym bólem i dyskomfortem, którego kobiety doświadczają każdego miesiąca. W początkowym stadium choroby objawy endometriozy nasilają się jedynie przed oraz w czasie trwania miesiączki. Z czasem, gdy zmiany sięgają coraz dalej oddalonych od macicy narządów, ból może nieprzerwanie towarzyszyć pacjentkom, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.
Diagnostyka endometriozy – jak przebiega?
Panie, które odczuwają silne bóle podbrzusza w czasie miesiączek zwykle zgłaszają swoje objawy ginekologom. Niestety, w wielu przypadkach ich dolegliwości uznawane są za normę, przez co lekarze nie zalecają pogłębionej diagnostyki.
Z tego względu czas oczekiwania na diagnozę może wynosić nawet kilkanaście lat. Aby sprawdzić, czy dana pacjentka cierpi na endometriozę, należy wykonać szereg badań obrazowych. USG dopochwowe może okazać się bowiem niewystarczające. Warto przeprowadzić również USG transrektalne, poddać się tomografii komputerowej oraz rezonansowi. Badania te pozwalają oszacować rozległość zmian.
Endomietrioza leczenie – jak wygląda?
Leczenie endometriozy to długi i złożony proces. Choroba ta nie jest uleczalna, jednak odpowiednie leki i zabiegi pozwalają zminimalizować jej dokuczliwe objawy oraz zapobiec dalszemu rozwojowi. Ginekolodzy zalecają zwykle rozpoczęcie terapii hormonalnej poprzez podanie medykamentów, które ograniczają rozrost endometrium.
Jeśli choroba nadal postępuje, konieczna może być interwencja chirurgiczna, która pozwoli na usunięcie bolesnych i zapalnych zmian znajdujących się na sąsiadujących z macicą narządach. Aby zminimalizować ryzyko zabiegu, coraz częściej wykonuje się operacje laparoskopowe lub przy użyciu robota Da Vinci. Dzięki temu są one bardziej precyzyjne, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla pacjentek.
Szukając odpowiedzi na pytanie – jak przebiega Endomietrioza leczenie i diagnostyka, kobiety często natrafiają na przerażające opisy zabiegów chirurgicznych. Są one jednak jedyną skuteczną i trwałą metodą usunięcia zmian ogniskowych, a doświadczeni lekarze przeprowadzają tego rodzaju zabiegi z najwyższą starannością. Nie tylko w nadziei na poprawę komfortu życia pacjentek, ale również w celu umożliwienia im zajścia w upragnioną ciążę.