Menu Zamknij

Badanie u trychologa – wszystko, co warto wiedzieć

Na wizyty do klinik trychologicznych zapisuje się coraz więcej osób. Sporo pacjentów nie ma jednak pojęcia, jak przygotować się do takiego spotkania, w jaki sposób ono przebiegnie i czego można się spodziewać. Co warto wiedzieć przed wizytą u trychologa?

Kiedy zgłosić się do trychologa?

Trycholog to specjalista, do którego udają się osoby ze schorzeniami lub niepokojącymi symptomami związanymi z włosami i skórą na głowie. Mowa tu m.in. o stanach zapalnym, łysieniu, łojotoku, łupieżu czy łuszczycy. Do trychologa z pewnością warto udać się, gdy pojawi się nadmierne przetłuszczanie skóry, swędzenie, wysypka, zaczerwienienie.

Jedną z nieprawidłowości, którymi zajmują się renomowane kliniki (jak np. Trychologia Śląsk), jest także osłabienie kondycji włosów, zahamowanie ich wzrostu oraz widoczne przerzedzenie. Łysienie to poważny problem, którego nie należy rozwiązywać na własną rękę. Pacjent, który zauważy, że jego włosy wypadają w zbyt dużej ilości, powinien jak najszybciej pójść na konsultację do trychologa.

Trychologia Śląsk – ile trwa wizyta?

Czas trwania wizyty to jeden z tematów, który szczególnie interesuje osoby wybierające się do trychologa po raz pierwszy. Nie zawsze da się dokładnie przewidzieć, ile specjaliście zajmie szczegółowe badanie i diagnoza. Planując wizytę w śląskim gabinecie trychologii, należy przeznaczyć na to przynajmniej godzinę.

Podczas spotkania specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat jego problemów ze skórą głowy, a następnie przejdzie do wykonania badania trychologicznego. Całość, w zależności od rodzaju nieprawidłowości, może zająć od 30 do nawet 60 minut.

Badanie – jak wygląda i jak się przygotować?

Najczęściej wykonywana w gabinetach jest trichoskopia, czyli komputerowe badanie, które umożliwia lekarzowi precyzyjne obejrzenie w powiększeniu całej struktury włosa i naskórka. Test tego typu nie jest inwazyjny ani bolesny.

Warto pamiętać, aby do wizyty być odpowiednio przygotowanym. Przede wszystkim włosy nie powinny być świeżo myte, farbowane ani stylizowane. Do gabinetu warto zabrać wyniki ostatnich badań (np. hormonalnych) oraz listę stosowanych leków i kosmetyków do włosów.