Menu Zamknij

Jakie zastosowanie ma kudzu?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się korzeń kudzu. Jest to bardzo ciekawa roślina, której właściwości doceniają ludzie na całym świecie. Jest ona przydatna szczególnie osobom, które walczą ze swoimi nałogami.

Czym jest kudzu?

Kudzu, czyli inaczej ołownik łatkowaty to roślina, która posiada korzeń i liście wartościowe z punktu widzenia ziołolecznictwa. Nie wszyscy mają świadomość, że jest to roślina pnąca, która potrafi osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pochodzi z Japonii, natomiast w chińskiej medycynie ludowej był wykorzystywany już 200 lat p.n.e. W XIX wieku trafił do USA kudzu właściwości lecznicze zostały bardzo szybko dostrzeżone. W Stanach Zjednoczonych był początkowo stosowany jako pokarm dla hodowlanych zwierząt. Substancje aktywne odkryto zdecydowanie później, które szybko uczyniły z rośliny składników suplementów diety oraz leków. Wśród głównych substancji aktywnych można wymienić: genisteinę, izoflawonoidy oraz daidzeinę.

Korzeń kudzu jest używany w leczeniu nudności, migren, alergii, gorączki, grypy oraz cukrzycy. Może się przydać również w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Warto wspomnieć, że roślina może też złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz obniżyć podwyższone ciśnienie krwi.

Właściwości kudzu

Wsparcie w leczeniu uzależnień jest mniej znaną i w zasadzie niedawno odkrytą właściwością kudzu. Przyswajanie alkoholu jest hamowane dzięki związkom flawonoidowym, podobnie jak ograniczane jest zatrucie alkoholowe. Można powiedzieć, że kudzu nie jest szkodliwy dla organizmu, a do tego zastępuje alkohol pod względem doznawanych wrażeń. Przeprowadzone badania wskazują, że kudzu może ograniczyć nawet o 30% ilość wypijanego alkoholu w grupie osób uzależnionych od tej substancji. Bez wątpienia roślina ma podobny wpływ na uzależnienie od narkotyków oraz nałóg nikotynowy. Trzeba dodać, że jest to cenna broń w walce z rakiem prostaty. Kudzu hamuje aktywność testosteronu i tym samym obniża wpływ androgenów na rozwój raka. Dodatkowo izoflawonoidy mogą oczyścić organizm z wolnych rodników. Roślina łagodzi też objawy menopauzy, więc jest niezwykle cenny dla kobiet. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób serca.