Menu Zamknij

Medycyna a zarazki

Medycyna siła rzeczy kojarzy się z pomocą dotyczącą ludzkiego zdrowia czy nawet życia. Jest to absolutnie naturalne skojarzenie, ale spojrzymy teraz na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Krótko mówiąc, skoncentrujemy się na zarazkach. Jak nie dać się zarazkom? Co by nie mówić, bardzo często musimy liczyć się z zagrożeniami.

Dezynfekcja i sterylizacja

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że jest to temat do długiej dyskusji. Niebezpieczeństwa są w zasadzie na każdym kroku. Zresztą nie bez przyczyny możemy usłyszeć o dezynfekcji czy sterylizacji.

Czy wszyscy wiedzą, co niosą za sobą te usługi? Można przypuszczać, że osoby niezorientowane w tematyce czystości nie są w stanie określić, co niosą za sobą sterylizacje i dezynfekcje. Przyjrzyjmy się bliżej tym działaniom.

Dezynfekcja medyczna

Osoby zainteresowane dezynfekcją powinny wiedzieć, że chodzi o zredukowanie liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. Tym samym nie dochodzi do niszczenia mikroorganizmu bądź form przetrwalnikowych. Mamy do czynienia z pozostawieniem powierzchni bezpiecznej dla zdrowia.

Warto także mieć świadomość tego, że metody dezynfekcji można dzielić pod kątem powierzchni i stosowania substancji czynnych. W przypadku powierzchni możemy rozmawiać choćby o podłogach, ścianach, narzędziach czy skórze. W przypadku substancji czynnych można rozmawiać np. o alkoholach (i mieszaninach alkoholi), aldehydach, aminach czy związkach fenolowych.

Sterylizacja medyczna

Przy sterylizacji medycznej możemy rozmawiać o działaniu mającym na celu zapewnienie absolutnej czystości mikrobiologicznej sprzętu w trakcie diagnostyki i leczenia. Dbałość o sterylność to gwarancja tego, że pacjenci nie mają najmniejszych powodów do niepokoju. Można więc powiedzieć, że technik sterylizacji medycznej musi mierzyć się z ogromną odpowiedzialnością.

Dobrze też zwrócić uwagę na to, jak przedstawia się zakres działań technika sterylizacji medycznej. Warto wiedzieć, że mowa o osobie odpowiedzialnej za kwalifikowanie, jak i przeprowadzenie mycia, dezynfekcji i właśnie sterylizacji. Tym samym zakres działań jest po prostu ogromny. Nie ma też co ukrywać, że jest duże zapotrzebowanie na techników sterylizacji medycznej.