Menu Zamknij

Najczęściej zadawane pytania o żylaki powrózka nasiennego

Powrózek nasienny to typowo męska struktura anatomiczna, która niestety lubi przysparzać sporych problemów. Coraz częściej mówi się o tym, że to właśnie występujące w jej obrębie nieprawidłowości, prowadzące do wystąpienia żylaków powrózka nasiennego, mogą być jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn.

Jak rozpoznać żylaki powrózka?

W chorobie najtrudniejsze bywa jej pierwsze rozpoznanie, albowiem objawy często nie są wcale aż tak bardzo widoczne i dopiero z czasem ulegają zaostrzeniu i uwidocznieniu. Nawet żylaki powrózka nasiennego wygląd w początkowej fazie nie stanowi powodu do niepokoju.

Rozwój choroby zwiększa jednak ilość niepożądanych objawów, do których można zaliczyć bóle okolic moszny, obrzęki tej strefy i opuchliznę, a także wyraźne zgrubienia w mosznie i podwyższenie jej temperatury oraz podwyższenie temperatury samych jąder. Objawy nasilają się zwykle w trakcie wzwodu i mogą przeszkadzać w aktywności seksualnej.

Czy żylaki powrózka trzeba leczyć?

Żylaki powrózka nasiennego leczenie jest absolutnie niezbędne, albowiem nie ma takiej możliwości, by choroba zniknęła samoistnie albo by jej rozwój z jakiegoś powodu został całkowicie zahamowany. Dolegliwości będą tylko się pogłębiać i pogarszać, dlatego warto zająć się nimi jak najwcześniej, by też jak najszybciej wrócić do formy i normalnego zdrowego oraz w pełni komfortowego życia.

Czy operacja to jedyna skuteczna metoda leczenia?

Większość osób boi się operacji, więc pacjenci będą jej za wszelką energii unikać, jednakże jeśli żylaki powrózka nasiennego wyglad jasno wskazuje na to, że choroba znalazła się już w drugiej lub trzeciej fazie, niosącej ze sobą poważne zagrożenia, takie jak doprowadzenie do niepłodności, operacja żylaków zdaje się jedynym dobrym wyborem.

Za mniej inwazyjną metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego uznaje się embolizację żylaków powrózka nasiennego. Nie jest to zabieg chirurgiczny, jednakże w niektórych przypadkach nie da on odpowiednich efektów, a na pewno nikt nie powinien się na niego decydować wyłącznie z powodu jego niskiej inwazyjności.

Czy żylaki mogą się odnowić?

Wygląd żylaków powrózka nasiennego wymaga bacznej obserwacji nawet po zakończeniu leczenia. Żylaki mogą oczywiście nawrócić i trzeba mieć to na uwadze, zanim na dobre się o nich zapomni. Innym częstym powikłaniem pozabiegowym, pojawiającymi się dopiero po zakończeniu terapii, jest natomiast wodniak jądra, na którego również trzeba uważać.