Zabiegi chirurgiczne oraz większość ran wymagają szycia za pomocą specjalnych nici chirurgicznych. Ich użycie zapewnia połączenie rozdzielonych tkanek i przyśpiesza proces gojenia oraz powrót do pełnej sprawności.
Rodzaje nici chirurgicznych
Obecnie najbardziej popularnym podziałem nici chirurgicznych jest podział na nici wchłanialne (rozpuszczalne) oraz niewchłanialne (nierozpuszczalne). Te pierwsze po określonym czasie rozpuszczają się pod wpływem działania płynów ustrojowych i nie wymagają usuwania. Natomiast te drugie nie ulegają biodegradacji i konieczne jest ich usunięcie.
Drugim kryterium podziału jest materiał, z którego zostały wykonane szwy. Kiedyś powszechnie stosowane były nici naturalne wykonane z jelit baranich lub cielęcych. Obecnie coraz częściej zastępowane są nićmi syntetycznymi. To dlatego, że nici naturalne nie zapewniają pełnej aseptyczności i mogą powodować stany zapalne ran.
Szwy wchłanialne
Nici rozpuszczalne stosowane są w przypadku łączenia tkanek, które nie są narażone na duże obciążenia. Z tego względu największe zastosowanie mają w stomatologii, urologii, ginekologii, chirurgii plastycznej oraz chirurgii dziecięcej.
Szwy rozpuszczalne nie wymagają dodatkowej wizyty w gabinecie w celu ich usunięcia, ale stopniowo się wchłaniają. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, dla których wizyta w szpitalu zawsze jest stresem. Dodatkową zaletą szwów wchłanialnych jest estetyka. Po pewnym czasie ślad po szwach jest zupełnie niewidoczny.
Czas wchłaniania szwów rozpuszczalnych jest bardzo różny i może wynosić od 10. dni do nawet 3. miesięcy. Uzależnione jest to od rodzaju nici, ich grubości oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Szwy wchłanialne są bardzo elastyczne i nie powodują dyskomfortu u pacjentów, ale ich wytrzymałość spada wraz z czasem rozpuszczania. Z tego względu ich zastosowanie jest dość ograniczone.
Szwy niewchłanialne
Szwy nierozpuszczalne nadal znajdują największe zastosowanie ze względu na swoją wytrzymałość. W sposób trwały i stabilny łączą dwie tkanki, nawet przy bardzo dużych cięciach. Jest to szczególnie ważne podczas rehabilitacji. Wykonane z syntetycznych polimerów są obojętne dla organizmu i nie powodują stanów zapalnych.
Nici niewchłanialne stosowane są przede wszystkim w chirurgii skóry, sercowo-naczyniowej, urazowo-ortopedycznej, okulistycznej. W określonych przypadkach szwy te nie muszą być usuwane, ponieważ są bioobojętne. Nie bagatelną rolę odgrywa również ekonomia, Nici chirurgiczne rozpuszczalne są droższe od nici nierozpuszczalnych.