Menu Zamknij

Program badań prenatalnych NFZ

Diagnostyka prenatalna jest niezwykle ważnym elementem planowania ciąży. Uważa się, że kobiety po 35. roku życia są dużo bardziej narażone na ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Okazuje się, że wielu z nich można zapobiec pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Sprawdź, czym jest program badań prenatalnych oferowany przez NFZ.

Badania prenatalne NFZ – do kogo skierowany jest program

Program badań prenatalnych oferowany przez NFZ jest skierowany do kobiet w ciąży, które spełniają przynajmniej jedno z kryteriów. Darmowe badanie przysługuje kobietom ciężarnym, które w danym roku kalendarzowym kończą 35 lat.

Z programu mogą także skorzystać młodsze kobiety, jeśli w ich poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa. Choroby genetyczne to kolejne z kryteriów, które kwalifikuje do możliwości skorzystania z badań prenatalnych NFZ. Dotyczy to zarówno matki, jak i ojca dziecka – jeśli u jednego z rodziców wykryto aberrację chromosomową lub inną chorobę uwarunkowaną genetycznie, ryzyko urodzenia dziecka z podobną wadą jest znacznie wyższe.

Jakie badania możesz wykonać w ramach programu?

W ramach programu możesz zgłosić się do nieinwazyjnego badania diagnostycznego (USG płodu) oraz do badania biochemicznego (oznaczenia z surowicy krwi). Na ich podstawie lekarz podejmuje decyzję o dalszym przebiegu badań.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia badań inwazyjnych, pod warunkiem że rodzice wyrażą na nie zgodę.

Badania prenatalne NFZ – dlaczego warto z nich skorzystać

Lekarze i promotorzy zdrowia publicznego od lat informują o tym, że profilaktyka prozdrowotna jest w stanie uchronić pacjenta przed zdecydowaną większością chorób.

Wykrycie różnego rodzaju wad płodu na wczesnym etapie ciąży pozwala lekarzom podjąć skuteczną terapię w odpowiednim momencie. Okazuje się, że trafna diagnoza ewentualnych chorób w pierwszych tygodniach ciąży, może doprowadzić do całkowitego wyleczenia nieprawidłowości i urodzenia w pełni zdrowego dziecka.