Menu Zamknij

Przyczyny powstania owrzodzeń podudzia

Owrzodzenia podudzi to płytkie rany na skórze. Spowodowane są powikłaniami przewlekłej choroby żył kończyn dolnych. Bezpośrednią przyczyną powstania tego schorzenia jest przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, która wynika z przebytej zakrzepicy żył głębokich, obecności żylaków.

Jak objawiają się owrzodzenia podudzi?

Owrzodzenie podudzia to schorzenie, które występuje bardzo często. Towarzyszą mu silne bóle, skóra staje się napięta, błyszcząca i łuszcząca. Widać na niej poszerzone naczynia żylne i drobne naczynka. Cała noga jest opuchnięta, pacjent odczuwa dyskomfort i świąd.Owrzodzenie podudzia to początkowo niewielka ranka, która pojawia się na łydce, nieco powyżej kostki. W miarę rozwoju choroby ulega ona powiększeniu, traci naskórek. Rana, jaka powstaje, jest czerwona, płytka i ma nieregularne brzegi. Bardzo często pojawia się zakażenie, któremu towarzyszy silny ból, gorączka.

Jak postępować w przypadku wystąpienia owrzodzeń podudzia?

Każda osoba, która zauważy na swojej nodze ranę, nie gojącą się od kilku tygodni, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie rany. W trakcie wizyty u lekarza należy poinformować go o wszystkich dolegliwościach i o chorobach przewlekłych, na które się choruje.

Metody leczenia owrzodzeń podudzia

Głównym celem leczenia owrzodzeń podudzia jest przywrócenie prawidłowego odpływu krwi z kończyn dolnych. Stosowane są różne środki i zabiegi, które maja doprowadzić do zmniejszenia się obrzęku, a w rezultacie do zagojenia się rany. Dużą rolę spełniają miejscowe preparaty, takie jak żele, maści odkażające ranę. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są ćwiczenia fizyczne, unoszenie nóg i terapia uciskowa. Starszym pacjentom, którym grozi zakrzepica żył, podaje się także heparynę.Unoszenie nóg powyżej poziomu serca to najprostsza i bardzo skuteczna metoda, która przyśpiesza gojenie się ran. Terapia uciskowa natomiast ma bardzo duże znaczenie w leczeniu owrzodzeń podudzi. W sprzedaży dostępne są podkolanówki i pończochy, które różnią się klasą ucisku.W przypadku, kiedy występują otwarte rany na nogach leczenie może wymagać bardziej inwazyjnych metod, czyli przeszczepu skóry.