Menu Zamknij

Przygotowanie do wizyty u dermatologa

Wizyta u nowego lekarza prawie zawsze wywołuje jakiś lekki stres, jednakże poprzez właściwe przygotowanie się do niej uczucie strachu może zniknąć niemalże całkowicie. Co więc należałoby zrobić przed spotkaniem z dermatologiem? Jakie przygotowanie zapewni właściwy i efektywny przebieg wizyty?

Dokładny demakijaż twarzy

Przed wejściem do gabinetu należy zadbać przede wszystkim o usunięcie kolorowych kosmetyków z twarzy. Demakijaż może zostać przeprowadzony już w placówce, po prostu w toalecie, jeżeli nie chce się wychodzić z domu bez podkładu, pudru lub korektora.

Niejeden dermatolog pozwala pacjentom na przeprowadzenie demakijażu w jego obecności. Mimo wszystko warto mieć przy sobie własne chusteczki oczyszczające, pozwalające na ekspresowe usunięcie każdego kosmetyku.

Usunięcie stylizacji paznokci

Nawet jeśli wizyta dermatologiczna nie jest związana bezpośrednio z chorobami paznokci, nie powinno się jej przeprowadzać z wykonaną stylizacją. Przed udaniem się do lekarza zaleca się zmyć manicure i pedicure, a także usunąć paznokcie żelowe bądź hybrydowe, jeśli takie się posiada.

Lekarz najprawdopodobniej zechce bowiem przynajmniej rzucić okiem na paznokcie pacjenta. Na podstawie ich koloru, grubości i podatności na złamania można bowiem potwierdzić obecność pewnych chorób, albowiem wiele problemy dermatologicznych objawia się konkretnymi zmianami zachodzącymi w obrębie płytki paznokciowej.

Wygodny i swobodny ubiór

Pacjent powinien czuć się na wizycie jak najbardziej komfortowo, a ten komfort może sobie łatwo zapewnić poprzez wygodny i luźny ubiór. Swobodne ubrania, które można bez trudu podwinąć czy nawet ściągnąć i z powrotem założyć, są też ważne z punktu widzenia lekarza, który powinien mieć łatwy dostęp do różnych miejsc na ciele pacjenta.

Warto jednak pamiętać o tym, że dermatolog może poprosić o ściągnięcie odzieży. Nie należy się tego bać i nie należy się wstydzić. Lekarz robi to tylko po to, by jak najlepiej zbadać pacjenta i jak najlepiej mu pomóc.

Pozytywne nastawienie

Powyższe akapity skupiają się na takim konkretnym przygotowaniu, do którego warto dołączyć jeszcze pozytywne nastawienie. Wizyt lekarskich wcale nie trzeba się bać, zwłaszcza teraz, gdy są one przeprowadzane w bardzo komfortowych, przyjaznych i swobodnych warunkach.

Dermatolodzy pilnują tego, by pacjenci czuli się w ich gabinetach dobrze. Wystarczy im zaufać i rzeczywiście nabrać ochoty na to, by odpowiednio z nimi współpracować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki