Narzędzia medyczne to skomplikowany wyrób przemysłu, wymagający sterylności i wysokiej jakości produkcji. W gąszczu dziedzin i rodzajów specjalizacji medycznych najmniej znane są narzędzia laryngologiczne. Zapoznaj się z poniższym artykułem by pogłębić swoją wiedzę o tej tajemniczej specjalności i związanych z nią przyrządach.
Rodzaje i typy
Otorynolaryngologia to intensywnie rozwijająca się dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i procesem leczenia chorób ucha, jamy ustnej i szeroko pojętej twarzoczaszki. Do nadmienionych czynności potrzeba wiele narzędzi ułatwiających dostanie się do tych wrażliwych miejsc ciała, bądź ułatwienie ich obserwacji. Narzędzia laryngologiczne dzieli się na dwie główne grupy.
Podstawowymi narzędziami używanymi w laryngologii są urządzenia wielokrotnego użytku. Są one trwałe, wytrzymałe i umożliwiają profesjonalne prowadzenie zabiegów, mają jednak swoje wady. Do tych ostatnich zaliczyć trzeba trudności z utrzymaniem we właściwej higienie, możliwość przenoszenia zarazków i problemy natury magazynowej. Drugą, coraz popularniejszą grupą sprzętów, są urządzenia jednorazowe. Są to lżejsze, uproszczone wersje narzędzi wielorazowych przeznaczone do jednorazowego wykorzystania. Przejdźmy teraz do analizy podstawowych narzędzi laryngologicznych ze względu na przeznaczenie.
Narzędzia wglądu
Podstawowymi narzędziami zaliczanymi do kategorii wgląd są wziernik nosowy oraz laryngoskop. Wziernik nosowy jest potrzebny np. do rozchylenia nozdrzy, aby lekarz mógł głębiej zbadać pacjenta. Dzięki użyciu wziernika lekarz ma lepszy wgląd wewnątrz nosa, ale także minimalizuje się ryzyko zranienia pacjenta.
Laryngoskop to urządzenie znane także jako lusterko krtaniowe. Lusterka krtaniowe zapewniają lekarzowi wgląd w krtań, do której dostęp jest utrudniony. Lusterka mogą być wybierane w różnych rozmiarach w zależności od wieku i uwarunkowań pacjenta.
Bezpieczne uszy
Kolejną grupą narzędzi są sprzęty auribusowe, czyli tłumacząc z łaciny związane z uszami. Do tej grupy zaliczymy pęsety oraz strzykawki do uszu. Pęseta do uszu to specjalnie wyprofilowana anatomiczna pęseta z wąską zwężającą się końcówką. Umożliwia ona usunięcie z ucha głęboko osadzonych ciał obcych lub pozostałości tkanek. Zaokrąglona końcówka w najlepszy możliwy sposób zabezpiecza przed powstaniem urazów ucha wewnętrznego.
Strzykawki do uszu służą natomiast do płukania uszu. Nadmienione strzykawki, posiadają zwężone lejki do uszu, dzięki czemu roztwór irygacyjny może być wprowadzony głęboko. Siła płukania może być indywidualnie regulowana poprzez ręczny tłok strzykawki.