Menu Zamknij

Badanie nasienia – przegląd zalet

W zdecydowanej większości przypadków panowie proszeni o poddanie się badaniu jakości nasienia nie wyrażają dziś przesadnego niepokoju. Ewentualne wątpliwości dotyczące tej formy diagnostyki powinien jednak rozwiać rzetelny przegląd jej zalet.

Realna pomoc w diagnostyce niepłodności

Wiele badań diagnostycznych kojarzy się pacjentom z takimi, które są skomplikowane i drogie, a jednak niewiele z nich wynika. Żaden ze wspomnianych zarzutów nie powinien być jednak stawiany badaniu nasienia. Te jest uważane dziś za podstawowy test oceniający zdolność mężczyzny do zapłodnienia. Badanie nasienia umożliwia zidentyfikowanie kluczowych dla męskiej płodności problemów odnoszących się przecież nie tylko do jakości, ale również ilości plemników. Lekarz, w oparciu o wyniki badania, może zdecydować się nie tylko na prowadzenie dalszej diagnostyki. Zwykle są one dla niego podstawą do podjęcia działań obliczonych na rozwiązanie problemu. Badanie pozwala zresztą na systematyczne monitorowanie efektów leczenia, sprawia więc, że można dość szybko wprowadzać modyfikacje w procesie odzyskiwania płodności.

Bezpieczeństwo i coraz większy komfort

Badanie jakości nasienia nie należy do tych, które są opisywane jako przesadnie komfortowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że również w tym zakresie mamy do czynienia z coraz bardziej widocznymi zmianami. Przeprowadza się je dziś w oddzielnych pomieszczeniach wyposażonych tak, aby sprawiały wrażenie przytulnych. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby w badaniu uczestniczyła partnerka. Badanie nasienia nie tylko nie wymaga skomplikowanych przygotowań, ale również może być wielokrotnie powtarzane bez obaw, że wpłynie to na pogorszenie męskiego zdrowia. Coraz częściej zaleca się zresztą wykonanie go dwukrotnie w określonym odstępie czasu. Takiej podejście pozwala na weryfikację uzyskanych wyników i wykluczenie ewentualnych zakłamań. Przyczynia się też do tego, że jego interpretacja szybciej doprowadzi do zastosowania właściwego sposobu leczenia problemów z płodnością.