Menu Zamknij

Preparaty do żywienia pozajelitowego – jakie wybrać?

Nie wszyscy ludzie mogą się odżywiać normalnie, czyli przyjmować pokarm drogą przewodu pokarmowego. Są osoby, które przez stan zdrowia muszą otrzymywać jedzenie, a raczej substancje odżywcze dożylnie. Taki sposób odżywiania nazywa się żywieniem parenteralnym, czyli żywieniem pozajelitowym. Stosuje się przy tym specjalne preparaty do żywienia pozajelitowego.

Jak dobierane są preparaty do żywienia pozajelitowego?

To, jakie substancje powinien otrzymywać dany pacjent, określa jego lekarz. Oczywiście bardzo ważne jest to, ile lat ma chory, jaką ma wagę ciała, wzrost, jakie ma dolegliwości lub po jakim zabiegu jest. Istotna jest również płeć oraz choroby współistniejące. Trzeba pamiętać, że preparaty do żywienia pozajelitowego stosuje się także w sytuacjach, gdy dana osoba jest niedożywiona i tu również mogą być zalecane inne mieszanki.

Każdy preparat ma inny skład, dlatego to, jaki komu zostanie podany, jest bardzo ważne. Pacjenci są różni, więc ich zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze jest zupełnie inne.

Co zawierają mieszanki do żywienia pozajelitowego?

W skład takich preparatów wchodzą przede wszystkim węglowodany, tłuszcze w formie emulsji, woda, aminokwasy, witaminy, elektrolity oraz śladowe ilości różnych pierwiastków. Bardzo ważne są tu proporcje. Węglowodany znajdujące się w mieszankach do żywienia pozajelitowego powinny w dużym stopniu pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię, około 60-80 procent, tłuszcze 20-30 procent.

Preparaty do karmienia pozajelitowego powinny również dostarczyć pacjentowi sód potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, selen itd. Wszystkie te pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

O czym pamiętać wybierając preparaty do żywienia pozajelitowego?

Najważniejsze jest to, żeby taki mieszanki były odpowiednio dobrane do potrzeb chorego. Należy pamiętać o tym, że preparaty do karmienia dożylnego muszą być jałowe, przygotowane w odpowiednich, sterylnych warunkach. To bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio zrobione mieszanki mogą zwiększyć ryzyko infekcji u pacjenta.

Preparaty do karmienia pozajelitowego powinny być zawsze robione przez farmaceutów. Na rynku dostępne są preparaty All In One (wszystkie składniki w jednym worku) lub mieszanki dwu- lub trójkomorowe, gdzie w każdej komorze jest inny składnik.

Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar