Lekarze mogą dysponować szeroką gamą różnych nici chirurgicznych. Jednak osoby, które mają się poddać zabiegowi albo z różnych przyczyn miały właśnie założone szwy, często zastanawiają się, dlaczego nie zawsze lekarze stosują szwy wchłanialne.
Rodzaje nici chirurgicznych
Osoby mało obeznane z tematem wymieniłyby pewnie nici chirurgiczne rozpuszczalne bądź nie. Temat jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Rodzaj nici chirurgicznych musi być dopasowany do miejsca i rodzaju rany. Nici chirurgiczne różnią się nie tylko materiałem z jakiego zostały wykonane, ale również elastycznością czy odpornością na obciążenia.
Nici nierozpuszczalne co do zasady są bardziej elastyczne i mocniejsze. Właśnie dlatego stosuje się je do łączenia tkanek zewnętrznych czy miejsc wewnątrz organizmu, które w procesie gojenia się rany będą narażone na duże obciążenia. Szwy nierozpuszczalne mogą być wykonane za pomocą nici naturalnych lub syntetycznych. Te drugie dzieli się jeszcze na jedno- i wielowłóknowe.
Nici chirurgiczne rozpuszczalne stosuje się głównie podczas łączenia tkanek wewnętrznych. Dobrze sprawdzają się we wszystkich miejscach nie narażonych na duże obciążenia podczas rekonwalescencji. Szwy rozpuszczalne mogą ulegać absorbcji w krótkim, średnim lub długim czasie, w zależności od zastosowanej nici.
Kluczowe parametry przy doborze nici chirurgicznych
Jak wynika z powyższego akapitu, nie zawsze można stosować szwy wchłanialne. Jednak rozpuszczalność nici nie jest kluczowym parametrem przy wyborze tego typu produktu. Lekarz zaopatrujący ranę musi wziąć pod uwagę też inne parametry.
W zależności od miejsca zszywania wymagane może być dodatkowe powleczenie nici takimi materiałami jak silikon czy teflon. Ważne jest też skręt nici, oraz ilość włókien. Te parametry są szczególnie ważne, gdy rana jest narażona na zwilżenie, zabrudzenie, a w efekcie zakażenie.
Bardzo ważna jest też elastyczność nici, zwłaszcza w miejscach, które w czasie gojenia narażone są na różnego rodzaju obciążenia. Podczas zszywania rany ważne jest też, by nici miały odpowiedni skręt i kolor. Odpowiedni kolor i skręt pozwalają wykonać ładny szew, który zminimalizuje ryzyko powstawania nieestetycznych blizn. Chirurg może zastosować nici chirurgiczne rozpuszczalne wszędzie tam, gdzie pozostałe parametry takiej nici gwarantują odpowiednie zabezpieczenie rany.